Fortsätt till huvudinnehåll

En annorlunda jul i vår by, 2 december 2017

Det är lördag och Lina sitter vid skrivbordet på sitt rum och skriver dagbok. Lina tycker om att skriva dagbok. Hon skriver om hur det var i skolan igår. Det är väldigt spännande att gå i skolan nu tycker Lina. På måndag kommer det börja två nya barn i Lina och Fridas klass. Alexander ska få sitta bredvid Adam i klassrummet och Soraya ska få sitta bredvid Lina.

Imorgon, klockan halv ett, ska Lina och Frida få träffa Alexander och Soraya för första gången. Gullan har bjudit hem Lina och Frida på fika. Lina längtar.

Idag ska Lina och hennes mamma Lena åka och handla julklappar. Familjen har bestämt att de inte ska köpa så mycket julklappar i år. Istället ska de skänka pengar och saker till människor som inte har råd att köpa julklappar till sina barn. De ska ha en julklappslek på julafton och alla i familjen ska köpa tre julklappar som kostar 60 kr tillsammans.

Lina har redan börjat packa gamla leksaker och kläder i papperskassa. Leksaker och kläder som andra barn kommer få i julklapp den här julen. Lina blir glad när hon tänker på att hennes leksaker och kläder kommer göra så många barn glada.







Här finns andra delen av bloggjulkalendern 2016
 
Ellinor Wikman har även skrivit en barnbok
Här kan du köpa hennes bok
 

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Skrivpuff 1 - inspirationsord: GÅNG

Somliga menade att han flanerade. Jag ansåg att han marscherade ty jag var varse om hans förflutna. Genom åren hade han måhända slagit av på takten något, men det var givet att stegen hade rytm. När andra stannade och fotade solens glitter i sjöns blanka yta gick han vidare, samma takt, om än långsammare med åren, samma takt, "ett, två, ett, två....".

Det gåtfulla landet

I det gåtfulla landet Vila finns näckrosor i rosa och lila I varje möte med färgglada tjädrar får du gåvor i form utav fjädrar När du vaknar minns du ingenting men på huvudkudden ligger en nätt liten ring Under kudden ligger fjädrar som ger kraft en energi du aldrig tidigare haft Välkommen till det gåtfulla landet Vila Kanske ses vi inatt, nu måste jag kila

Äntligen är gräsmattan klippt!

Den här helgen har jag varit ute i trädgården hur mycket som helst, ändå har jag en hel del kvar att rensa och vår trädgård är inte stor...jag måste vara långsam... Det känns faktiskt skönt att det är jobb imorgon, så att jag får vila lite ifrån trädgårdsarbetet. Hela förra sommaren kämpade vi med en handdriven gräsklippare och det är inte det ultimata när man har en gräsmatta full av mossa. Därför var det så gott att få klippa gräsmattan med grannens nyinköpta lilla bensindrivna gräsklippare. Det var ungefär lite tungt (vi har en slänt i trädgården), men tog bara en bråkdel av den tid vi brukar lägga ner. I helgen har jag även skjutsat Lenny till jobbet, upp halv sex lördag och söndag. Nästa helg är han ledig och då ska vi åka till min lillasyster i Ed, sedan vidare till Lennys storasyster i Dalarna och därefter på bröllop i Rockelstad, som ligger mellan Eskilstuna och Nyköping. Då ska Kelly och Mårten vigas vid en sjö vid Rockelstad slott . Mysigt! Det är ju himla lyxigt att bara arb...