Fortsätt till huvudinnehåll

Skrivpuff 128, juli - inspirationsord: vanlig

(Det blir ett kort kapitel idag)

Kapitel 4



Utsparkad

Nyduschad. Minou har ändrat tiden på onsdagarna från tio till tre. Jag klarar mig inte utan henne. Det blev en flaska vin igår ändå.

Jag fönar håret och tänker på mitt missbruk, mitt vin, som något negativt för första gången i mitt liv. Jag har aldrig haft någon jag kan såra med mitt missbruk, ingen nära relation. Det har varit min ensak, min njutning.

Jag ska arbetsträna på klädavdelningen. Det känns som ett straff, samtidigt ser jag min chans att bli en riktig människa, en vanlig människa. En kvinna som har fast inkomst och väninnor på jobbet. 

Jag ålar i min lila klänning och när sminket sitter som det ska tar jag på mig mina solglasögon. Redo för ett nytt tufft kapitel i livet.

Kommentarer

foxy sa…
Bra, realistisk!
Jag vill också ha en Minou - vill vill vill - skål!
Gillar!

Vaknar som vanligt
Intressant. Jag fastnade speciellt för de här meningarna. Jag har aldrig haft någon jag kan såra med mitt missbruk, ingen nära relation. Det har varit min ensak, min njutning.

Populära inlägg i den här bloggen

Det gåtfulla landet

I det gåtfulla landet Vila finns näckrosor i rosa och lila I varje möte med färgglada tjädrar får du gåvor i form utav fjädrar När du vaknar minns du ingenting men på huvudkudden ligger en nätt liten ring Under kudden ligger fjädrar som ger kraft en energi du aldrig tidigare haft Välkommen till det gåtfulla landet Vila Kanske ses vi inatt, nu måste jag kila

Allting har en början

Det var på den här bloggen allt började. I januari 2015 startade jag en skrivutmaning. Det var tack vare Skrivpuff. En blogg startade av Ann Ljungberg som bjöd på skrivutmaningar varje dag. Det kunde vara en ord eller en bild att skriva utifrån. Jag bestämde mig för att skriva varje dag så länge jag kände att det var roligt. Det blev 111 texter på 111 dagar och mitt under denna skrivutmaning dog min mormor. Det var en oväntad händelse i livet. Hon skulle fylla 80 år 2015, men ingen visste att hennes hjärta snart inte skulle orka mer. Hon stod mig väldigt nära och jag trodde att jag skulle sluta delta i Skrivpuff, men jag fortsatte för min skull, men också för mormors skull. Min dröm var alltid att min mormor skulle få träffa mitt barn, hennes barnbarnsbarn. Nova föddes 3,5 år efter att mormor lämnat jordelivet. Men hon var med när jag och min man gifte oss och det är jag så otroligt tacksam för. Av de 111 texterna valde jag ut ett tjugotal och skapade en bok till minne av min mormor In...