Fortsätt till huvudinnehåll

Positiv energi

Riktigt bra dag! Full av energi! Tänk att det kan skilja så mycket från dag till dag! Sticker ut på en promenad och skriver mer sedan. Tjingeling! :-)

Tillbaka efter promenaden. Skickade MMS till goa människor mamma, Evelina, Cicci, Caisa och Zachary. Himlen i kombination med sjön var sååååå fin!

Upptäckte precis att Karin Nordlander som skrivit "Drömliv - lycklig på riktigt" tillsammans med Kajsa Ingemarsson har ett eget företag. Så spännande! Dyrt, men säkert värt varenda krona! Blir jättenyfiken, men Stockholm känns långt bort. :-)

Tillbaka till boken/ljudboken "Drömliv - lycklig på riktigt". Jag har lyssnat på första CD:n i ljudboken många gånger och hör nya saker hela tiden. Mina tankar reagerar annorlunda på orden, när jag slipper se dem. :-)

När jag lyssnade på ljudboken för första gången var "okey-ackordet" något som fastnade. Författarna menar att många människor lever ett liv som varken är bra eller dåligt och att de vant sig vid det och inte kräver mer av livet.

De menar att alla kan leva lyckligt och med lyckligt menar de inte de lyckokickar vi känner vid få tillfällen i livet, utan att känna lycka varje dag. Fin tanke och jag tycker att jag blivit lyckligare genom att lyssna på boken, jobba med mig själv och min inställning till livet. Prova du också! :-)

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Skrivpuff 1 - inspirationsord: GÅNG

Somliga menade att han flanerade. Jag ansåg att han marscherade ty jag var varse om hans förflutna. Genom åren hade han måhända slagit av på takten något, men det var givet att stegen hade rytm. När andra stannade och fotade solens glitter i sjöns blanka yta gick han vidare, samma takt, om än långsammare med åren, samma takt, "ett, två, ett, två....".

Det gåtfulla landet

I det gåtfulla landet Vila finns näckrosor i rosa och lila I varje möte med färgglada tjädrar får du gåvor i form utav fjädrar När du vaknar minns du ingenting men på huvudkudden ligger en nätt liten ring Under kudden ligger fjädrar som ger kraft en energi du aldrig tidigare haft Välkommen till det gåtfulla landet Vila Kanske ses vi inatt, nu måste jag kila

Äntligen är gräsmattan klippt!

Den här helgen har jag varit ute i trädgården hur mycket som helst, ändå har jag en hel del kvar att rensa och vår trädgård är inte stor...jag måste vara långsam... Det känns faktiskt skönt att det är jobb imorgon, så att jag får vila lite ifrån trädgårdsarbetet. Hela förra sommaren kämpade vi med en handdriven gräsklippare och det är inte det ultimata när man har en gräsmatta full av mossa. Därför var det så gott att få klippa gräsmattan med grannens nyinköpta lilla bensindrivna gräsklippare. Det var ungefär lite tungt (vi har en slänt i trädgården), men tog bara en bråkdel av den tid vi brukar lägga ner. I helgen har jag även skjutsat Lenny till jobbet, upp halv sex lördag och söndag. Nästa helg är han ledig och då ska vi åka till min lillasyster i Ed, sedan vidare till Lennys storasyster i Dalarna och därefter på bröllop i Rockelstad, som ligger mellan Eskilstuna och Nyköping. Då ska Kelly och Mårten vigas vid en sjö vid Rockelstad slott . Mysigt! Det är ju himla lyxigt att bara arb...